Jau rytoj, sausio 31 d., įvyks pirmasis šiais metais užtemimas – visiškas Mėnulio (maksimumas 15 : 29 val.). Vėlų vasario 15 d. vakarą bus dalinis Saulės užtemimas (maksimumas 22:51 val.). Iš viso 2018 – aisiais laukia penki užtemimai – trys Saulės (visi daliniai) ir du Mėnulio (abu visiški).
Netrukus Mėnulis užtems Liūto ženkle, vienuoliktame laipsnyje. Mėnulio užtemimai, kaip žinia, visuomet vyksta per pilnatį. Kadangi tai bus jau antroji pilnatis šį mėnesį – o taip nutinka tik kas dvejus su puse metų – ji vadinama „mėlynąja“. Užtemimas visiškas, vadinasi, ji bus ir „kruvinoji“ – Žemei atsidūrus tarp Saulės ir Mėnulio, Saulės šviesa kirs Žemės atmosferą, dėl ko jos spinduliai lūš ir išsibarstys. Spalvos nuo žalios iki violetinės išsibarsto stipriau nei raudona, todėl Mėnulis užtemimo metu atrodys raudonas. Tačiau, deja, supermėnulio, apie kurį melagingai skelbia visi delfiai, nebus. Paskutinį kartą supermėnulis sutapo su užtemimu 2015 m. rugsėjo 27 d. Kitas toks sutapimas bus tik po maždaug 17 metų. Šio užtemimo metu, mėnulis bus beveik super, t.y. jis tikrai atrodys daug ryškesnis ir didesnis. Tiesą sakant, jau vien tai, kad šis užtemimas bus ir „mėlynas“, ir „kruvinas“ – gan retas įvykis.
Maža to, šis Mėnulio užtemimas bus matomas labai didelėje pasaulio dalyje – visoje Šiaurės Amerikoje (taip pat ir Pietų Amerikos šiaurės vakaruose), Australijoje, Azijoje, Afrikos rytuose ir Europoje. Matysime ir mes (jei debesys neužstos), tiesa, ne visą užtemimą, o tik jo pabaigą, dalinį užtemimą. Įdomu, jog šio užtemimo matomumo riba Europoje labai primena Europos padalijimą po Antro pasaulinio karo: buvusi Rytų Vokietija, nors ir trumpai, bet stebėti galės, o jau Vakarų Vokietija – ne. Vis dėlto, geriausiai užtemimą matys Tolimuosiuose Rytuose (pvz.: Šiaurės Korėjoje, Japonijoje), Rusijoje į rytus nuo Uralo, Aliaskoje, Pietryčių Azijoje, Australijoje.
Dalinį Saulės užtemimą, kuris įvyks (kaip visada, per jaunatį) vasario 15 d. Vandenio ženkle, dvidešimt septintame laipsnyje, bus galima stebėti Pietų Amerikoje (Patagonijoje) ir Antarktidoje.
Astrologijoje, jei užtemimas matomas, tai visada yra rimtas ženklas. Verta kreipti dėmesį ir į nematomą, jei jis sutampa su žmogaus ar valstybės gimimo brėžinyje esančia planeta, ar kitu svarbiu tašku.
Mėnulio užtemimo Liūto ženkle metu, Saulė, kuri, savaime suprantama, bus Vandenyje, jungsis su taip pat Vandenio ženkle esančia Venera (orbas 5˚). Vandenio ženklas simbolizuoja drąsų žengimą į nežinią (tą, kas dar neištirta, nežinoma), kolektyvinę, visuotinę sąmonę, pasaulinį informacijos, kompiuterių tinklą (internetas). Tai politikos (Jungtinių Tautų Organizacija ir pan.) bei mokslo (matematika, astronomija, astrofizika) ženklas. Neprisirišimo, to, kas ne asmeniška (beasmenis kosminis protas), idėjų pasaulio simbolis. Vandenis yra geniali įžvalga, gebėjimas matyti (nujausti) ateitį, protu bei intuicija užčiuopti kitą, aukštesnę realybę.
Tikras Vandenis (arba žmogus, kurio gimimo brėžinyje yra Saulės, Merkurijaus konjunkcija su Uranu, jei išsiskiria 11 horoskopo būstas ir t.t.) visada tam tikra prasme autsaideris – jam gyvenimą labiau patinka stebėti iš šono, nei pačiam dalyvauti. Kai neprisiriši prie laimėjimų, pralaimėjimų, kai nerūpi šlovė, valdžia ar saugumo jausmas, visa ta emocionali tuštybės mugė, atsiranda gebėjimas matyti objektyviai, suvokti, kas iš tiesų dedasi. Palyginimui: jei vaikščiosi siauromis senamiesčio gatvelėmis, matysi namus, grindinį, praeivius ir pats tuo metu būsi senamiesčio dalis. Tačiau, jei pakilsi virš senamiesčio oro balionu, matysi jį visą, regėsi panoramą, bendrą vaizdą, visus namus, gatves ir žmones – nors ir iš tolo, nebūdamas apačioje, kartu su visais.
Stebėjimas lyg mokslinio eksperimento metu, per teleskopą, mikroskopą arba neįtikėtina įžvalga, lyg trečiajai akiai atsivėrus, aiškiaregystės dovaną gavus – štai, kas yra Vandenio simbolis.
Kai matai objektyviai, į ateitį, kai turi idėjų, tai supranti, ką daryti, kad būtų geriau. Todėl Vandenis yra ir reformų bei progreso ženklas. Įdomu, jog 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Respublikos gimimo brėžinyje Saulė, Uranas, Venera, Merkurijus buvo Vandenyje. Iki šiol stebimės, kaip mūsų tautai tuomet per dvidešimt metų pavyko tiek daug nuveikti, padaryti šitokį progresą. Žavimės modernia (sic!) prieškario Kauno architektūra.*
Neprisirišęs, objektyvus ir ateitį matantis žmogus yra laisvas, laisvos dvasios. Tauta, valstybė apimta vandeniškų (reformų, progreso būtinybės) nuotaikų – nori laisvės. Maištauti prieš suvaržymus, taisykles, įstatymus, institucijas, patriarchus. Labai dažnai tas noras virsta revoliucija, perversmu, neramumais.
Nors tikrai ne perversmas, ne revoliucija, bet šiais metais Lietuvoje bus pora pavojingesnių periodų, kurių metu galima tikėtis neprognozuojamo, didesnės įtampos. Pirmas toks laikotarpis bus gegužę, antroje gegužės pusėje. Neramus ir ruduo – rugsėjis, spalis.
Vandeniui priešingas Liūto ženklas yra savanaudiškumo, egoizmo simbolis. Liūtas yra „aš“, „aš esu“, „aš esu kūrėjas“ (dėmesio centras, rajono ir galaktikos valdovas, lyderis, karalius Saulė ir t.t.). Bet Liūtas taip pat yra širdis, meilė.
Ašis Vandenis – Liūtas, kurioje netrukus bus užtemimai, tai kūrybiškumo ašis. Jeigu ji subalansuota, tai liūtiškas egoizmas, lyderystė, širdies liepsna, meilė yra vardan bendruomenės gerovės, dėl geresnės ateities, dėl kitų.
Mėnulio užtemimo metu, labai netoli Saulės būsianti Venera, o per Saulės užtemimą visai šalia jos keliaujantis Merkurijus sufleruoja, jog per ateinantį pusmetį finansiniuose klausimuose bei informacijos sklaidos, politinių sutarčių (naujų ir reikšmingų sudarymas ar senų, bet svarbių netikėtas nutraukimas), derybų sferoje bus fatalizmo. 2014 – aisiais panaši užtemimų padėtis reiškė naftos kainos nuosmukį ir visas iš to išplaukiančias pasekmes. 2018 – ųjų gegužę Uranas pereis į Jaučio ženklą, o tai gali reikšti, jog 2018 – ieji bus didžiulio pokyčio finansų, bankinėje, prekybos, gamybos sferoje pradžia. Visas tas pokytis truks maždaug septynerius metus ir iš tolo primins 1934 m. – 1941 m. bei 1850 – uosius. Tačiau neverta tikėtis, jog pasikeitimai įvyks labai greitai, staiga. Jei 2017 – ieji buvo greiti, ugniniai, pralėkė kaip viena diena, tai 2018 – aisiais daugiau lėtumo, apmąstymo, refleksijos.
Tiesą sakant, daugeliui iš mūsų šis užtemimų laikas, ko gero, taip pat yra savotiškas santykių išbandymo momentas. Ką pasirinkti: trenkti durimis, dramatiškai, teatrališkai sušukti „lauk iš mano gyvenimo, niekše!“ ar ramiai nuspręsti, jog tikrai kažkas gyvenime yra negerai, tačiau galime kartu bandyti įžvelgti, kas konkrečiai, o įžvelgę – taisyti?
Labai gali būti, jog žmonėms, kurie gimė balandžio 29 d. – gegužės 2 d., rugpjūčio 1 d. – 5 d., lapkričio 2 d. – 6 d., sausio 29 d. – vasario 2d., gegužės 18 – 20 d., rugpjūčio 20 – 22 d., lapkričio 19 d. – 21 d., vasario 15 – 17 d. bei tiems, kurių gimimo brėžiniuose ascendentas ir kiti svarbūs taškai yra užtemimo laipsniuose, šie užtemimai bus svarbesni nei kitiems.
Kaip visada, užtemimų dienomis bei laike tarp jų – didesnė gamtinių kataklizmų, avarijų bei kitokių nelaimių tikimybė. Būkite visur atsargūs! Ne laikas verdančioms emocijoms, karštakošiškiems sprendimams. Tik blaivia galva, ramiu, kiek įmanoma objektyviu protu ir degančia širdimi (ko nori širdis?; kur ji iš tiesų linksta?) dabar galite daug nuveikti.
*Pačią tautą valstybės gimimo brėžinyje simbolizuoja Mėnulis. 1918 – ųjų Lietuvoje Mėnulis buvo Jaučio ženkle, o štai 1990 – ųjų – Mergelės. Arbu ženklai, ir Jautis, ir Mergelė, yra žemės stichijos. Žemę, gamtą mylintys ir praktiški, labai darbštūs, atitrūkti nuo realybės nelinkę žmonės buvome ir tada, ir dabar. Tačiau prieškarinį lietuvio užsispyrimą ir kantrumą pakeitė nuolankumas, kolektyvinis „mažo žmogaus, pasmerkto tarnauti“ jausmas, savikritika bei artimo kritika. Sunku pasakyti, gerai tai ar blogai, bet nuo prieškario laikų šiandieninis lietuvis skiriasi ir savo sugebėjimu prisitaikyti, lankstumu. Laikui bėgant, ateityje (tolimoje ar nelabai), tautai bręstant, mūsų „mergeliška duotybė“ – nagingumas, sumanumas, meistriškumas ir tobulumo siekis – galbūt pasieks aukštumas ir garsėsime kaip „kokybės“ šalis. Jei lietuvio gaminta – tai ypač geras daiktas. Jei lietuvis ko nors ėmėsi – tai bus padaryta tobulai.
© 2013 – 2018 U. M. Lizdeikaitė