Dienos archyvas: 2013 08 16

Apie astrologinius ciklus I

Istorija nesikartoja. O jei kartojasi, tai čia jau ne istorija, o astrologija.

Nuo seniausių laikų astrologų galvas apsėdusi mintis, jog istorija kartojasi ciklais, pasaulio ir kosmoso gyvybės tėkmė yra ritmiška. XIX a. antroje pusėje mintis apie laiko cikliškumą, apie periodinį istorijos pasikartojimą epizodiškai atgimė F. Nyčės, H. Heinės darbuose, XX a. ją pasigavo A. Toinbis, O. Špengleris, A. Enšteinas ir kiti ciklinės istorijos, ekonomikos, kosmologijos ir t.t. šalininkai. Tačiau būtent astrologija yra motininė ciklinio požiūrio į Visatą nešėja. Astrologija iš esmės tiria gyvenimą kaip ciklinį fenomeną.

Norėdama bent paviršutiniškai apžvelgti pagrindinius astrologinius ciklus, turėsiu juos dalinti į makro ir mikro. Makrociklai aprėpia dešimtis tūkstančių ir daugiau metų, yra teoriniai, protu sunkiai suvokiami ir nepatikrinami, todėl dalies žmonių iš karto atmetami. Kita vertus, jie bene visiems viena ausimi girdėti. Nežinau, ar galiu pasitikėti tuo, ko negaliu pažinti protu. Bet, ar protas, intelektas, kuris yra asmenybės instrumentas, yra vienintelė žmogui pavaldi pažinimo priemonė? O jei asmenybė yra tik tam tikras sąmonės laipsnis, kuris gali mokytis tik per daiktiškumą, kurį riboja daiktiškumas, ar pasikliaudamas vien intelektu žmogus savęs neriboja? Visi žino apie kiekviename iš mūsų paslėptą intuiciją, tačiau žmogus, kuris remiasi vien intelektu, jos niekada savyje nesuras. Todėl, manau, makrociklai iš tiesų yra įdomūs tik pažinimą jausmu įvaldžiusiems. Kitas reikalas – mikrociklai. Jie praktiški, patikrinami, pritaikomi, jų išmanymas yra ta trūkstama grandis valstybės valdyme, ekonominėse prognozėse, žmogaus gyvenime. Tie ciklai pakankamai plačiai, gal tik ne visada talentingai, taikomi (paprastai nutylint šaltinį). Turbūt didžiausia klaida, kokią gali įvelti (ir dažnai velia) astrologas, yra nagrinėti ne ciklų visumą, o keletą ištrauktų iš konteksto, izoliuotų nuo bendro paveikslo.

Astrologijoje laiko ir ciklo samprata yra kertinis akmuo – didžiausia paslaptis ir aiškiausia suprantamybė. Zodiakas simbolizuoja laiką ir erdvę. Laiko reiškinys egzistuoja erdvės, Visybės arenoje (o Visybė iš bet kokio matomumo taško – rutulys), jis yra įvykių, kurie vyksta cikliška seka, trukmė. Visybė išsiskleidžia laike per tarpusavyje susijusių idėjų ciklų hierarchiją (idėjų platoniška prasme). Šitoje schemoje kiekvienas ciklas turi savo unikalią, racionalią ir neatsitiktinę vietą bei tikslą. Bet kas vis dėlto yra ciklai ir laikas, kuriame jie reiškiasi? Gal, tam tikra prasme, ciklai ir laikas yra vienas ir tas pats? Aiškaus atsakymo nėra, tačiau astrologams ir toliau artimiausias išlieka Platono aiškinimas. Nors daugelis antikinės filosofijos mokyklų tyrinėjo astrologiją, tačiau ko gero nesuklysiu sakydama, jog bene visi šiuolaikiniai astrologai širdyje prijaučia neoplatonikams ir stoikams (kiekvienas tiek giliai, kiek savo daugiau ar mažiau ribotu protu ir intuicija pajėgūs tos išminties pasemti). Pagal Platoną, kiekvienas daiktas turi savo idėją, rymančią antlaikinėje (viršlaikinėje) plotmėje, kurioje visa laiko ašis susitraukia į bematį tašką, todėl visa, kas yra, kas egzistuoja laike, visiškai vienodai projektuojasi tiek į praeitį, tiek į dabartį, tiek į ateitį – nieko nėra atsitiktinio. Laikas – toks, kokį patiriame – iliuzija, tačiau būtina Visybės išraiškai, t.y. terpė, kurioje tai, kas amžina (idėjos, būnančios viršlaikinėje plotmėje savo tyroje, tobuloje būsenoje) gali rastis, atsiskleisti. Laikas yra būtina tapsmo proceso dalis. Turint tą omeny, ciklą galima apibrėžti kaip nuoseklų tam tikros idėjos ar idėjų visumos, glūdinčios antlaikinėje plotmėje, atsiskleidimą ir pasireiškimą erdvėje – kaip augalas, kuris išsiskleidžia per eilę fazių iki pilno sužydėjimo ir vaisingumo, o po to, vysdamas, vėl grįžta į sėklos formą. Astrologinį ciklo principą geriausiai iliustruoja Mėnulio fazės – jaunatis, priešpilnis, pilnatis, delčia. Tačiau, norint suvokti ciklą, būtina atmesti žmogui būdingą skirstymą į teigiamą ir neigiamą, atmesti jausminį vertinimą, kai gimimas ir augimas yra „gerai“, o vytimas ir mirtis yra „blogai“, nes kiekvienas egzistencijos momentas laiko savyje užkoduotas visas, vėliau laike išsiskleisiančias, kitimo stadijas.

Ko gero pirmieji postulatai apie stambius Visatos ciklus formavosi ~ 4000 – ~ 1000 m. pr. m. e. Jau babiloniečiai ir senovės graikai tvirtai tikėjo, kad egzistuoja pasikartojantys, iš anksto nulemtų ciklų modeliai.

Asirai

Rašydama asirai, turiu galvoje Naująją Asirijos karalystę, egzistavusią 934 – 609 m. pr. m. e. Didžiųjų metų samprata, kuri šiais laikais tarsi atgimė Vandenio epochos, Aukso amžiaus, Satja jugos laukime bei iš dalies 2012 metų psichozėje, kildinama iš asirų, tačiau ko gero tik dėl to, kad šiokias tokias žinias apie to meto astrologijos praktikavimą išsaugojo graikai. Regis, ta samprata yra gerokai ankstesnė, nors tą įrodančių duomenų nėra išlikę. Asirai paveldėjo dviejų tūkstantmečių civilizaciją ir matematinę sistemą, prilygstančią Renesanso laikų europinei. Išlikusios žinios apie to meto astrologiją, ko gero yra tik likučiai bendros Indijos, Mesopotamijos ir Vakarų Europos astrologinių žinių visumos.

Asirai buvo įsitikinę, kad Visata miršta ir vėl atgimsta, lygiai taip pat, kaip po žiemos būtinai ateina pavasaris, po nakties išaušta rytas. Jie teigė, kad kritiniai momentai Žemėje stoja, kai visos septynios planetos jungiasi Vėžio arba Ožiaragio ženkle (t.y. saulėgrįžos taškuose). Tokiu metu pasaulis nebeišlaiko pusiausvyros ir žlunga civilizacija: konjunkcijai įvykus Ožiaragio ženkle ji sunaikinama vandeniu, o Vėžio ženkle – ugnimi.

Vėžio ir Ožiaragio priešprieša, tos pačios ašies skirtingi poliai, simbolizuoja nuolatinį pasaulio svyravimą tarp Kovos ir Meilės, dualizmą, kuris kinų filosofijoje ir metafizikoje išsivystė į in ir jang teoriją, hermetizmo filosofijoje (arba tame, kas iš jos liko) žymi poliariškumo principą, padėjo pagrindą mitams apie Nojų ir Gilgamešą, Europoje formavo dualistinę religiją ir dialektinį mąstymą. Aplamai, idėja, jog pasaulis turi išgyventi kolektyvinę mirtį tam, kad atgimtų iš naujo (fenikso simbolis), buvo ir yra ypač stipri Europos minties istorijoje.

Asirų chronologinė sistema buvo skirta išmatuoti didįjį Visatos gyvenimo ciklą. Mažiausias vienetas buvo lygus žmogaus kvėptelėjimui – keturioms sekundėms. Kvėptelėjimas yra ne tik laiko vienetas, bet ir neginčijamas įrodymas, kad Visata taip pat yra kvėpavimas. Iš čia kyla, kad mažiausias laiko periodas yra keturios sekundės, dvi valandos kart dvylika sudaro parą, vienas dekanas yra dešimt dienų, mėnuo – 30 dienų, metai turėjo simbolines 360 dienas, sosas – 60 metų, neras – 600 metų, saras – 3600 (60×60) metų, Didysis saras – 216 000 (60x60x60) metų – simbolizavo Visatos įkvėpimą. Visatos įkvėpimas ir iškvėpimas (t.y. pilnas ciklas) – 432 000 metų. Pats stambiausias mitinis laikotarpis buvo 12 960 000 metų ir, matyt, simbolizavo Kūrėjo gyvenimo trukmę.

Ko gero asirams priklauso dar vienas astrologinis laimėjimas. Jie suprato, kad laikas ir erdvė yra vieno ir to paties tarpusavyje susijusio būties srauto dalis. Manoma, kad jie pirmieji pradėjo dalinti ratą į 360 laipsnių (vienas laipsnis simbolizavo vieną dieną). Dangų buvo padalinę į 36 sektorius, grupuojamus į tris zonas po dvylika sektorių.

Literatūra:

Nicholas Campion, „The Great Year: Astrology, Millenarianism and History in the Western Tradition“ (Arkana/Penguin Books, 1994)

Platonas, „Timajas. Kritijas“, (Aidai, 1995)